Eva Obůrková
Aktuality

Logopedické ilustrace
2. 5. 2016
Po delší době se vracím k práci ilustrátorky. Se svou mladší sestrou Irenou Šáchovou, známou logopedkou, připravujeme sadu logopedických výukových materiálů, pro které budu kreslit opravdu hodně obrázků...

KAM ZA VÍNEM 2016 + 2017
7. 1. 2016
Loni na podzim vyšel kalendář o putování za vínem, pro který jsem vybírala významná místa i akce vinařské turistiky. Pro ty, kteří si nestihli beznadějně vyprodaný kalendář na rok 2016 zakoupit, je připraveno aktualizované vydání na rok 2017.

KAM teď?
28. 3. 2015
Knížka KAM za pivem je na knižních pultech, podobně jako stolní kalendář pro rok 2015 Strašíme vesele a rádi. Na rok 2016 je už nachystán kalendář o putování za vínem a také se postupně prokousávám horami podkladů k novým Výletům s dětmi, tentokrát na jižní a východní Moravě.

KAM za pivem
28. 8. 2014
Ač pivo asi od osmi let nepiju, napsala jsem o něm knížku – s kolegou Milanem Belmondem Plchem, který musel degustovat za nás za oba. Na pultech by se nový průvodce po českých, moravských a slezských minipivovarech měl objevit před Vánocemi.

Víno, hrady a zámky
21. 8. 2013
Degustace a courání po vinných sklepech konečně přinesly své ovoce: od poloviny léta je na pultech knížka Kam za vínem na Moravě a v Čechách. A došlo i na další výlety s dětmi: teď s mláďaty můžete cestovat společně s knížkou Výlety s dětmi na hrady a zámky!

Budu v rozhlase
14. 9. 2012
23. září 2012 od 19:05 vysílá Český rozhlas České Budějovice mou povídku Teče tudy řeka – před lety jsem s ní vyhrála Zlatého Trapsavce.

Ďábel doporučuje tuto knihu
14. 9. 2012
Nevěřila jsem, že by seriózní nakladatelský dům Albatros / Computer Press kývnul na knihu, která ma na obálce varování "opovažte si koupit tuto knihu", otisk čertova kopyta, krvavé cákance a podobně, leč všechny mé nápady prošly, redaktorka Míša je došperkovala a grafik se překonal – zkrátka průvodce všemi hnusárnami jménem Kam za příšernými strašidly a jejich ohavnými rejdišti je od září na pultech!

Redakční novinky
10. 9. 2012
Pozdní letní sklizeň vynesla v Albatrosu / Computer Pressu několik nových cestovatelských titulů, na nichž jsem se podílela jako redaktorka a ilustrátorka: tři díly KAM Technické památky Prahy a středních Čech / Čech / Moravy (autoři Milan Plch a Jan Pohunek) a KAM bez bariér – Plzeňsko (Mirek Valina). Autorům gratuluju!

Nový průvodce po Brně
20. 3. 2012
Nový obsah ve staronovém balení aneb průvodce po Brně se dočkal aktualizace a rozšíření. Pilně do něj zanáším nejenom chyby a šotkovské překlepy, ale hlavně novinky a pozoruhodná místa, která byste neměli minout, například Moravskou vesničku, Muzeum loutek, podzemí či kostnici. Nové vydání najdete v brněnských informačních centrech v květnu 2012.

Strašidelná místa
1. 3. 2012
Po téměř šesti letech (!!!) jsem konečně odevzdala rukopis knížky o odporných obludách a tajuplných místech. Kdo mě bude strašit teď, když jsem se té nejstrašidelnější zakázky konečně zbavila?

Proč Vikingové nemají rohy
27. 12. 2011
Po dvou knížkách o Pištovi je na světě další dílko pro děti: Proč Vikingové nemají rohy. Napsala jsem ji pro nakladatelství B4U Publishing a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta. Takové malé potvrzení, že pachatel se vrací na místo činu (…aneb po letech zase šup na začátek své novinářské kariéry do Sedmičky pionýrů :o)

Drž hubu a pádluj!
10. 11. 2011
V knížce Drž hubu a pádluj!, jejíž vydání úspěšně završilo první ročník vodácké literární soutěže Kenyho volej, je zařazena i moje povídka Teče tudy řeka. O knížce se dozvíte víc tady a povídku, jejíž název jsem si vypůjčila z filmu Roberta Redforda River Runs Through It, najdete například zde.

Stolní kalendář Tipy na výlety s dětmi 2012
1. 11. 2011
Fajn tip pro všechny, kdo chtějí mít zajímavé tipy pro rodinné výlety pěkně na očích celý rok. Kalendáře jsou v prodeji od září a vydalo je nakladatelství PRESCO GROUP. A pozor, příští rok bude pokračování! Více se dočtete tady.

Aktualizované vydání KAM v jižních Čechách
20. 10. 2011
Od roku 2006, kdy vyšla první jihočeská KAMka, je v jižních Čechách leccos jinak – a z toho vychází i nové doplněné vydání. Najdete tu nejenom spousty novinek, které před několika lety neexistovaly, ale také otvírací doby, ceny a aktuální kontakty. Více se dočtete tady.

Kudy z nudy: Nejlepší výlety v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
28. 7. 2011
Tato kniha je mým třetím titulem, vydaným ve spolupráci s agenturou CzechTourism. Najdete v ní ty nejlepší výletní cíle a aktivity v tuzemsku, o jejichž atraktivnosti hlasovali přímo návštěvníci portálu Kudy z nudy. Více se dočtete tady.

Nové aktualizace
17. 7. 2011
Noční můrou autorů všech cestopisů jsou aktualizace starších knih. Zlomyslní provozovatelé nedělají nic jiného, než že mění telefony, e-maily a weby, takže když nová knížka vyjede z tiskárny, zaručeně už je v ní něco špatně. Letní novinkou je proto čtvrté aktualizované vydání publikace KAM v Praze a třetí aktualizované vydání KAM na jižní Moravě.

Články pro Kudy z nudy
17. 2. 2011
Pro rok 2011 jsem upsala pracky nikoliv ďáblu, ale portálu Kudy z nudy. První článek si můžete přečíst třeba tady tady.

Zimní spánek se ani letos nekoná
31. 1. 2011
Zimní spánek se ani letos nekoná, naopak připravuju nové tituly - další knížku pro portál Kudy z nudy a dlouho očekávané Výlety s dětmi v kočárcích (naštěstí píší jiní, já jen dohlížím a varovně štěkám). Další projekty číhají za rohem!

Kudy z nudy – rodinné výlety
26. 11. 2010
Druhá knížka pro portál Kudy z nudy přináší 215 tipů na rodinné výlety po celé České republice. Přehled všech nejtrendy rodinných turistických atraktivit je k dostání ve všech dobrých knihkupectvích.
Více zde...

Výlety s dětmi na veletrhu Biblioteka 2010
10. 11. 2010
Coby autorku Výletů s dětmi po Slovensku a Česku mě knihkupectví Panta Rhei pozvalo na knižní veletrh Biblioteka 2010 v Bratislavě. Beseda se uskutečnila ve čtvrtek 4. 11. 2010 a já tímto děkuji překladatelce Vierce Večeřové, která mou knížku Výlety na Slovensko s dětmi i bez nich přeložila do slovenštiny a já ji za trest vzala na veletrh i na podium s sebou :o)

Zimní úroda
8. 11. 2010
Pracovně velmi nabitý podzim přinese úrodu v zimě. Těšit se můžete například na novou knížku Rodinné výlety Kudy z nudy, slovenské vydání Výletů s dětmi po Česku a několik aktualizovaných vydání starších publikací včetně katalogu vinařské turistiky Krajem vína.

Patchworkové zahrádky
8. 11. 2010
Rozkvetla nám patchworková zahrádka – přijďte se kochat dekami, přehozy a dalšími výrobky kamarádky Draculei!

Srpnové výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
5. 8. 2010
Na portálu Proženy.cz vás v srpnu pozvu do bludišť a labyrintů kolem zámku Loučeň, projedeme se Kolínskou řepařskou drážkou, nahlédneme do zákulisí elektrárny Dlouhé Stráně v Jeseníkách a nakonec se kolem Pekla vypravíme do nového železničního muzea v Rokytnici v Orlických horách.

Knížka o železničních zajímavostech
5. 8. 2010
Kam za vlaky a vláčky – tuhle knížku jsem "jenom" ilustrovala, ale musím jí udělat reklamu. Jednak ji napsal kamarád a hlavně protřelý železničářský fanda Milan Plch, za druhé se mu moc povedla a do třetice většina míst, o kterých se v ní píše, fakt stojí za vidění. Pokud znáte další kousky z edice KAM, milujete mašinky anebo máte mezi přáteli a blízkými nějakého železničního nadšence, neváhejte – je to skvělý tip na dárek!

Knížky i v trafikách
4. 8. 2010
Knížky Výlety s dětmi i Kudy z nudy koupíte od konce června i v trafikách, a to v brožované vazbě za zvýhodněnou cenu 149 Kč!

Prázdninové výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
V pokrčování tipů na rodinné výlety vás pozvu do pevnosti Josefov a jednoho báječného železničního muzea v Jaroměři, do znojemského podzemí, v pohádkovém Jičíně budeme pátrat po stopách loupežníka Rumcajse, navštívíme tajuplné lomy na Americe a přírodní rezervaci Kladská u Mariánských Lázní, a nakonec se vydáme za valašskými strašidly do Valašského Meziříčí. První výlet najdete tady.

KAM NA SLOVENSKU s dětmi i bez nich
Pokud chystáte dovolenou / výlet / úprk / vpád a podobně na Slovensko, bude se vám hodit knížka, která vyšla v nakladatelství Computer Press v edici KAM. Jako obvykle v ní kromě osvědčených turistických cílů najdete řadu míst, o kterých se zas tak moc neví a přitom by byla škoda je nevidět. A co víc, publikace vychází v české i slovenské jazykové verzi!
Více zde...

Červnové výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
Seriál tipů na rodinné výlety pokračuje v zábavním parku v Nepomuku a u originální sochy kamenné báby, cestováním s kocourkem Mikešem po Ladově kraji, pozvu vás do pravěké krajiny v přírodní rezervaci Soos (dojde i na dinosaury!) a nakonec vám poradím co dělat, pokud se vypravíte do Národního technického muzea v Praze a kvůli dlouhodobé rekonstrukci zůstanete stát před zavřenými dveřmi. První výlet z červnové série najdete tady.

Květnové výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
V dalších dílech seriálu rodinných výletů vás pozvu do dvou báječných muzeí v Benátkách nad Jizerou, podíváme se za strašidly na hrad Rabí, za poustevníkem a skalními vyhlídkami na hrad Sloup a nakonec se budeme společně bát ve strašidelném zámku Draxmoor v Dolní Rožínce. První z výletů najdete tady.

Velikonoční dárek
Od MF DNES jsem dostala milý velikonoční dárek – 6. dubna mě zvěčnili ve sloupku na šesté stránce časopisu Ona Dnes. Moje knížky prý usnadňuji práci rodičům věčně nespokojených dětí a jsou jim skvělou inspirací při cestování.

Ochutnejte Českou republiku – knížka k sežrání
Koncem března vyšla nová knížka, plná skvělých (a občas i snadno proveditelných) receptů na rozmanité české národní a regionální pochoutky (pro vaše uklidnění: ty jsem nespáchala), úžasných fotografií (ani ty ne, bohužel) a taky drbů, zajímavostí a pikanterií o starých kuchařských knihách, zajímavých místech, kulinářských pokusech a dalších špecích (ano, za ty můžu já). Kdyby ji vytiskli na jedlý papír, byla by to zkrátka knížka k sežrání.
Více zde...

Dubnové výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
Na webu Proženy.cz dál pokračuje můj seriál tipů na výlety s dětmi. V dubnu se podíváme k Čertovým hlavám na Mělnicku, prozkoumáme Vlčí jámy u Horní Blatné, Ježíškovu cestu u Božího Daru a vypravíme se do skanzenu na Veselý Kopec. Hned první výlet z dubnové série vás zavede na opravdu úžasné místo, plné skřítků, čertů a čarodějnic, na Staré Hrady u Libáně – stačí kliknout sem.

Výlety s dětmi na portálu Proženy.cz
Člověk má prý zkusit všechno, a tak jsem si pro letošní turistickou sezonu střihla seriál rodinných výletních tipů na jednom z hojně navštěvovaných webových portálů. V březnu vás pozvu do Štramberka a Kopřivnice, do plzeňské Techmanie, na jindřichohradecké úzkokolejky a mezi tajuplné věže Adršpašského skalního města.
Nahlédněte zde...

Kudy z nudy
Knížka, která vyšla v tradičním obalu edice KAM v nakladatelství Computer Press, je výsledkem dlouhodobé autorské spolupráce s agenturou CzechTourism a portálem Kudy z nudy.
Více zde...

Brno – průvodce městem
V srpnu 2009 vydal Magistrát města Brna nového průvodce. Do textů jsem zahrnula všechno, co o tomhle „svém“ (po rodné Praze druhém „svém“) městě vím – historii, drby, pověsti, pikanterie, osobnosti, možnosti trávení volného času a spousty dalších zajímavostí.
Více zde...
Jiné projekty

Kam za vínem - stolní kalendář 2016 + 2017

Strašíme vesele a rádi - stolní kalendář 2015 V kalendáři najdete několik desítek tipů na zajímavé výlety a vinařské novinky. Mezi ně například patří Vinobus, speciální autobus, který od dubna do října jezdí kolem vinných sklepů na Znojemsku, anebo stylové místo k přenocování v dřevěném sudu přímo pod Pálavou. Představíme vám zajímavé vinařské akce, od vinobraní přes výstavy až po slavnosti – třeba Slavnosti mandloní a vína v Hustopečích. Zapomenout nesmíme ani na obcházení vinných sklepů. Počet takových akcí se každý rok rozrůstá a od začátku dubna do konce října se můžete vypravit každý týden jinam.

Strašíme vesele a rádi - stolní kalendář 2015

Strašíme vesele a rádi - stolní kalendář 2015 Víte, jaké nebezpečí vám hrozí od baziliška a jak (ne)zakopnout o bludný kořen? Kde můžete narazit na opravdového draka a ve kterých lesích bydlí bludičky a světlíčka? Jaké nebezpečí vám hrozí od přízraku zvaného Krvavá pradlena a kde se potlouká děsivý Hagen? Tohle všechno (a ještě mnohem víc) prozrazuje strašidelný kalendář. Dozvíte se také, kde objevíte ojedinělá strašidla, která se vyskytují jen v několika málo exemplářích, obludy a příšery z děsivých snů, ze kterých běhá mráz po zádech, i strašidýlka legrační a zábavná.

Ochutnejte Českou republiku – knížka k sežrání

Ochutnejte Českou republiku Koncem března vyšla nová knížka, plná skvělých (a občas i snadno proveditelných) receptů na rozmanité české národní a regionální pochoutky (pro vaše uklidnění: ty jsem nespáchala), úžasných fotografií (ani ty ne, bohužel) a taky drbů, zajímavostí a pikanterií o starých kuchařských knihách, zajímavých místech, kulinářských pokusech a dalších špecích (ano, za ty můžu já). Kdyby ji vytiskli na jedlý papír, byla by to zkrátka knížka k sežrání.
U všech regionů navíc najdete pár tipů na výlety a zajímavosti související s jídlem. Dozvíte se například, že první česká rukopisná kuchařka byla poněkud kuriózně svázaná spolu s knížkami o moru, že jednotliví autoři si recepty z kuchařských knih čile kradli už ve středověku, jak se kdysi dělaly ovocné knedlíky, kolik zajíců, bažantů, kaprů, jitrnic a dalších pochoutek se snědlo na jedné velkolepé rožmberské svatbě, kam se vydat na Králičí pouť anebo kolik šálků kávy denně vypily různé celebrity. A protože stránek bylo málo, spousta dalších špeků zůstala nezveřejněna… tak třeba někdy příště :o)
http://www.b4upublishing.com/M02/fBook_Detail.aspx?BokID=35&Lang=CZ&CatID=4

Vánoční vaření v Jindřichově Hradci

O jindřichohradecké Černé kuchyni se říká ledacos – třeba že pochází z období pozdně gotické přestavby hradu, že byla dokončena koncem 15. století a že je to jedna z nejstarších a nejlépe dochovaných hradních kuchyní v České republice. A aby toho nebylo málo, právě tady se kdysi u plotny otáčela Bílá paní. Nevěříte? Tak se vydejte do Jindřichova Hradce na Adventní oslavy.

…takhle začíná článek, který jsem připravila pro adventní číslo časopisu Koktejl. Chcete vědět a vidět víc? Pak se vydejte buď do trafiky nebo přímo do Jindřichova Hradce. Kamna v hradní černé kuchyni se roztápějí každoročně o víkendu kolem třetí neděle adventní!

Technické památky a Encyklopedie epoch

Technické památky Encyklopedie epoch Pro agenturu CzechTourism jsem připravila texty dvou DVD. První je věnováno známým i přehlíženým technickým památkám, druhé nabízí přehled nejvýznamnějších architektonických památek od románského slohu až po současnost.
http://www.czechtourism.cz/kudy-z-nudy/multimedialni-prezentace-na-dvd/

Brno – průvodce městem

Brno – průvodce městem V létě 2009 vyšel nový Průvodce městem Brnem. Do textů jsem zahrnula všechno – historii Brna, drby, pověsti, pikanterie, osobnosti, možnosti trávení volného času a spousty dalších zajímavostí.
„Především styl, jakým je průvodce napsán, zvyšuje jeho použitelnost, užitečnost a hlavně atraktivitu,“ uvádí Mgr. Markéta Uhnavá, koordinátorka projektů cestovního ruchu z Magistrátu města Brna.
Brožurka formátu A6 má 116 stran, vyšla v češtině, angličtině, němčině a ruštině, a pro Magistrát města Brna ji zpracovala agentura Bravissimo.
Mimochodem, je to asi pátý průvodce v řadě, který jsem pro město Brno napsala (a to nemluvím o skvělých nápadech, které jsem zatím nezpracovala).
Ke stažení: http://www.brno.cz/turista-volny-cas/informacni-materialy-turista/

Informační panely v Brně

Když se budete toulat Brnem, na řadě míst historického centra objevíte informační panely s mapkami a texty v češtině, angličtině a němčině. Pro Magistrát města Brna jsem je připravila v roce 2007.

Krajem vína

Krajem vína Toto souhrnné označení platí pro průvodce vinařské turistiky po Moravě a Čechách, mapky a další prospekty. Pro Vinařský fond České republiky a Národní vinařské centrum je připravila agentura Bravissimo, s níž od roku 1999 spolupracuji jako reklamní textařka.
Na Národní přehlídce propagačních materiálů měst a regionů Tourpropag 2009 v Písku materiály obdržely Zvláštní cenu C.O.T. za ucelenou kolekci a Zvláštní cenu ministra pro místní rozvoj.
Ke stažení: http://www.wineofczechrepublic.cz/4-7-8-ke-stazeni-cz.html

Zažijte jižní Moravu

Zažijte jižní Moravu Image prospekt, který pro Jihomoravský kraj připravila agentura Bravissimo; mým dílem byla koncepce a texty.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/
Lexikon turistických zajímavostí jižní Moravy

Lexikon turistických zajímavostí jižní Moravy Katalog atraktivních míst jižní Moravy pro Jihomoravský kraj připravila agentura Bravissimo; mým dílem byla koncepce a texty.
Materiál získal 2. místo v kategorii informační brožura na Národní přehlídce propagačních materiálů měst a regionů Tourpropag 2009 v Písku.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/


Hrady a zámky jižní Moravy aneb Putování s Bílou paní

Hrady a zámky jižní Moravy aneb Putování s Bílou paní Průvodce a image prospekt pro Jihomoravský kraj, mým dílem byla koncepce a texty.
Materiál obdržel cenu Grand Prix veletrhu cestovního ruchu Regiontour.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/
Duchovní památky jižní Moravy

Duchovní památky jižní Moravy Průvodce a image prospekt pro Jihomoravský kraj, mým dílem byla koncepce a texty.
Materiál získal 2. místo v anketě Prestižního odborného časopisu COT Business za nejlepší cizojazyčný propagační materiál kraje.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/Jižní Morava aktivní & Jižní Morava relaxační

Jižní Morava aktivní Jižní Morava relaxační Katalogy cestovního ruchu pro Jihomoravský kraj, mým dílem byla koncepce a texty.
Katalogy získaly 1. místo v anketě Prestižního odborného časopisu COT Business za nejlepší cizojazyčný propagační materiál kraje.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/

Jižní Morava – image katalog 2000

Katalog pro osm okresů jižní Moravy Katalog pro osm okresů jižní Moravy (Magistrát města Brna, Okresní úřad Brno-venkov, Okresní úřad Blansko, Okresní úřad Břeclav, Okresní úřad Hodonín, Okresní úřad Uherské Hradiště, Okresní úřad Vyškov, Okresní úřad Znojmo) připravila agentura Bravissimo, mým dílem byly texty.
Katalog zvítězil v anketě novinářů klubu FIJET coby nejzajímavější publikace roku 2000 v kategorii propagačních materiálů.
Ke stažení: http://www.jizni-morava.cz/Propagacni_material/

Předchozí
Následující